top of page
  • Jola Paprocka

Romantyzm zaklęty w sielskim spokoju – styl rustykalny

Styl rustykalny to jeden z ważniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Rustykalne wnętrza to przede wszystkim prostota i funkcjonalność wiejskich domów, którym nie brakuje swoistej swojskości, uroku i elegancji.


Wraz z powrotem do korzeni i trendem slow life, styl rustykalny jest znowu coraz chętniej witany we wnętrzach. Ciekawe przykłady takich aranżacji można zobaczyć u projektantów https://mazzani.pl.

Sporo ciekawych zdjęć z bloga tej strony natychmiast wprowadza w sielski nastrój, którego szczegóły opisuje poniższy artykuł. Zapraszam do lektury.


Charakterystyka ogólna

W rustykalnych wnętrzach nie może zabraknąć drewna, kamienia i metalu. Kolory przewodnie nawiązujące do natury: zielenie, brązy i beże, są w rustykalnym wnętrzu tymi podstawowymi.

Dzięki ciepłej kolorystyce i dużej ilości drewna, rustykalne wnętrza wprowadzają do domu atmosferę przytulności i harmonii. Niesamowite znaczenie w tym stylu odgrywają tak charakterystyczne dla budownictwa sielsko-wiejskiego, widoczne belki sufitowe oraz podłogi z desek.

Charakterystyka umeblowania

Meble są proste w formie, ale przemyślane i funkcjonalne, wykonane najczęściej z materiałów naturalnych. Charakterystyczne są wygodne meble tapicerowane, zwykle w jasnych kolorach oraz dodatkowe siedziska z rattanu i wikliny.

W aranżacji w stylu rustykalnym dominują drewniane, masywne stoły, ławy, kredensy oraz antyki, które doskonale komponują się z kutymi elementami starych skrzyń czy kamieniem okładzinowym wokół kominka.


Cechy oświetlenia Oświetlenie w rustykalnych wnętrzach to przede wszystkim kinkiety i lampy z naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal i szkło. Dominują ciepłe, żółte światła, które tworzą przytulny klimat. Romantyzm i nostalgię wprowadza kominek oraz dekoracyjne świeczniki.

Dekoracje Styl rustykalny to także dekoracje nawiązujące do natury:

  • drewniane ramy obrazów,

  • ręcznie robione makramy,

  • ludowe wzornictwo,

  • ozdobne kamienie naturalne na podłodze czy w obudowie kominka,

  • kłody drewna wkomponowane w kamień,

  • zielone rośliny,

  • duża ilość świec.


Wnętrza w stylu rustykalnym dają przystań, do której chce się wracać, by wypocząć w cieple i spokoju.3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page